Szczyrk kultura!

Górskie miejscowości słyną nie tylko z turystycznych szlaków, tras narciarskich i regionalnych karczm, w których stoły uginają się od regionalnych i lokalnych smakołyków. Wielokrotnie te mieściny stoją też kulturą! Tak jest i w tym wypadku – w Szczyrku najsłynniejszy jest coroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej.

TKB to jedna z największych imprez folklorystycznych w kraju i na świecie. Zwykle pojawia się na niej ponad 100 zespołów ludowych z różnych państw, a podczas trwania imprezy górskie miejscowości stoją muzyką! Wieczorne koncerty odbywają się w wielu miejscach jednocześnie, a towarzyszą im też uliczne korowody, kiermasze czy targi sztuki. TKB to kolorowa impreza, która ubarwia każde lato!

Więcej tutaj: http://rok.bielsko.pl

 

Inną imprezą, innego typu jest także coroczny Festiwal Górski Wondół Challenge odbywający się w Szczyrku i… Gliwicach. To święto ludzi gór i sportu, podczas którego odbywa się mnóstwo spotkań z podróżnikami, wspinaczami, biegaczami – ludźmi, dla których góry i sport to największa pasja. Każdorazowo odbywa się także przegląd filmów górskich i podróżniczych, to też relacje z wypraw, podróży, a także warsztaty.

Więcej tutaj: http://wondol-challenge.pl/

 

Warte uwagi są także bielskie imprezy – Bielska Zadymka Jazzowa http://zadymka.pl/, czy Jazzowa Jesień http://www.jazzowajesien.pl/

Inne

Bielskie Centrum Kultury

Teatr Polski

Kino Studio przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku

Kino Janosik w Żywcu

GOK w Wilkowicach

Festiwal Kwaśnicy i Amfiteatr pod Grójcem w Żywcu