Rytuały saunowe – czyli co można, a czego nie w saunie

Rytuały saunowe, seanse saunowe, kultura saunowania… W ostatnim czasie tego typu określenia funkcjonują wraz ze słowem „sauna”. Czy na pewno to synonimy? Z jednej strony tak, z drugiej niekoniecznie. Kultura saunowania, rytuały czy seanse rządzą się swoimi prawami, o których dziś słów parę. To nie tylko wizyta w saunie, to sztuka, której zasady warto znać. Zwłaszcza w czasie, kiedy saunowanie staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w czasie, kiedy jego komercjalizacja wpłynęła nie do końca korzystanie na proste zasady, które w saunie powinny obowiązywać. I obowiązują od wieków!

Jak poprawnie saunować?

 1. Przed rozpoczęciem zabiegu dobrze wziąć ciepły prysznic, po to by pobudzić mechanizmy wydalania ciepła z ciała.
 2. Przed wejściem do sauny należy dobrze osuszyć ciało.
 3. Do sauny wchodzimy bez biżuterii! Jej obecność może powodować ryzyko poparzenia skóry, czy wystąpienie przeróżnych odbarwień, uczuleń.
 4. Z kąpieli saunowej korzystamy nago! To podstawa, o której często zapomina się w różnych ośrodkach czy na basenach. Wiele miejsc dopuszcza brak strefy nagości w saunarium, co może przełożyć się na wszelkie uczulenia skórne, stopienie materiałów z których jest wykonany strój kąpielowy. To też ryzyko bakterii, które pojawiają się na skutek ciepła gromadzonego pod sztucznym strojem kąpielowym. W zasadzie nagość w saunie jest kluczowa i jest elementarna w poprawnym saunowaniu. Ręcznik czy odzież to też dodatkowy izolator, który nie pozwala nam w pełni czerpać z dobrodziejstw sauny.
 5. Warto do sauny zabrać dwa ręczniki – jeden po to, by na nim siedzieć, drugi, by móc wytrzeć pot.
 6. Po kąpieli saunowej należy wziąć letni prysznic, następnie zimny prysznic, pamiętając o tym, by kierunek wody był od dołu do góry, czy jak kto woli od nóg w stronę serca.
 7. Czas pomiędzy kolejnymi kąpielami saunowymi powinien być tak długi, jak sam seans saunowy.

Sporo obiektów, w których dostępna jest sauna, zaniedbuje niestety tę kulturę saunowania i podstawowe zasady korzystania z niej. Jednak sporo też – na szczęście – zaczyna zwracać na nie baczniejszą uwagę i respektować. Zmienia się także świadomość społeczna w tym temacie. Coraz więcej osób wie, jakie korzyści płyną z poprawnego saunowania, a czym grozi nie przestrzeganie zasad. Duża w tym zasługa saunowego środowiska, które coraz mocniej promuje dobre nawyki w saunie. Ośrodki, które respektują zasady, coraz bardziej też ich pilnują, stawiają na jakość, zatrudniając saunamajsterów, którzy odpowiadają za rytuały saunowe, czyli typowe „naparzanie”.

Na czym polega rytuał / seans saunowy?

 1. Saunamistrz może polewać kamienie wodą zmieszaną z różnymi olejkami eterycznymi, a następnie przez wymachy ręcznikiem albo specjalny wachlarz rozprowadza ciepło po całej saunie. Ciepło i wilgoć, która się prze to zwiększa. Taki zabieg powoduje chwilowe zatrzymanie wydzielania potu, co przekłada się na zatrzymanie ciepła w organizmie, a przez to zwiększa się aktywność gruczołów potowych.
 2. Podnoszenie wilgotności to dobry trening dla gruczołów potowych, bo wzmacnia się ich efektywność działania, a w rezultacie reguluje nam ciśnienie krwi – obniża u osób z wysokim, podwyższa u tych z niskim.
 3. Wytwarzając gorące podmuchy ciepła, potęgowany jest tzw. stres cieplny. W wyniku tego wydzielane są beta-endorfiny, czyli hormony szczęścia. Wpływa to korzystanie na układ oddechowy i krwionośny.
 4. Podczas rytuałów saunowych wykorzystywane są także różne peelingi solne, maseczki czy kremy, które skuteczniej wpływają na nasz organizmy.
 5. Użycie każdego olejku ma wpływ na inne odczuwania czy problemy. Przykładowo olejek anyżowy ma działanie bakteriobójcze i rozkurczowe, olejek cedrowy działa uspokajająco, ma tez działanie wzmacniające i pomaga przy infekcjach górnych dróg oddechowych, a olejek eukaliptusowy wzmacnia odporność organizmu.
 6. Jedna kąpiel saunowa powinna trwać maksymalnie 15 minut.

Przestrzeganie zasad kultury saunowania ma wpływ na jakość na szych saunowych kąpieli. Warto o nich pamiętać, przestrzegać i edukować. Tak też robimy, bowiemy W Sun House uwielbiamy saunować. Warto robić to z głową i bezpiecznie dla naszego zdrowia.